GRZEGORZ DROZD

(ur. 1970) –  Artysta, obserwator spektaklu współczesnej rzeczywistości, w której buduje niewygodne i zaskakujące sytuacje. Gracz z konwencją i rytuałem wyprowadzający sztukę z nawiasu umowności. Manipulator, na własne konto deklarujący: „artysta to dla mnie banita społeczny i przestępca”. Twórca relacyjny, partycypacyjny, krytyk instytucji, autor dzieł będących wehikułem osobistych emocji. Aktywny podmiot uwypuklający nierówną pozycję wobec nawarstwień zbiorowej świadomości.

Podczas wystawy „Inne miasto, inne życie” umieścił w przestrzeni publicznej Warszawy budkę z neonowym napisem „INFORMACJA” i wcielił się w rolę informatora uzbrojonego w subiektywną wiedzę, z którą skonfrontować mógł się każdy z przechodniów. Z kolei mająca miejsce się w Galerii Kordegarda „Straż Miejska” to realizacja odwołująca się do znanej pracy Rembrandta „Straż Nocna”, w której udział wzięli funkcjonariusze stołecznej Straży Miejskiej mierzący się z próbą odtwarzania obrazu. Na jeden z konkursów Grzegorz Drozd wysłał kamerę video z instrukcją nakazującą ustawienie jej przed komisją, włączenie, a następnie rejestrację pracy grupy oceniającej nadesłane prace.
W 2003 roku na znak protestu zamurował korytarz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a cztery lata później zaszantażował malarskim anonimem komisję dyplomową żądając najwyższej oceny. Uciekł wraz z grupą przyjaciół z miasta spędzając 8 dni bez zdobyczy cywilizacji w roztoczańskich lasach.

W 2010 roku symbolicznie ,,opuścił " kulturę zachodu kierując swą nomadyczną wędrówkę w stronę dalekiego południa Azji, poszukując ,,Utraconego Raju". Po dwóch latach i pokonaniu ponad 100000 km, powrócił do Polski, gdzie po raz kolejny, tym razem uzbrojony w tajemną wiedzę nomadów, zamierza wprowadzać kolejne zmiany.

Drozd opisuje codzienność używając własnego języka. Unaocznia sytuację otwierając przed widzem rodzaj spektaklu, w którym czas akcji, miejsce, jak i bohaterowie, są skazani na odegranie swych ról. Bycie twórcą i uczestnikiem, balans pomiędzy sceną a widownią, brak scenariusza, jak i motywów gry, to cechy jego spektaklu. Wierzy, że w lustrze nie ma obrazu, lecz jego odbicie!

Grzegorz Drozd brał udział w kilku rezydencjach artystycznych, między innymi w Pradze oraz Budapeszcie. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współzałożycielem projektu Zmiana Organizacji Ruchu, w ramach którego zrealizował „Projekt 6,28” „mierząc” neonem Dworzec Wschodni w Warszawie.

Przeczytaj o udziale Grzegorza Drozda w „Przebudzeniu - ?????” w Elblągu w 2013r.