ARTUR ŻMIJEWSKI

(ur. 1966) – artysta multimedialny związany z Fundacją Galerii Foksal. W swoich filmach i fotografii bada zagadnienie relacji międzyludzkich i konwencji społecznych poprzez obserwację niezwykłych lub wymyślonych sytuacji. Z założenia koncentruje się na społecznościach zmarginalizowanych i pozbawionych praw lub powiązanych ze sobą politycznie i historycznie, często przy tym zgłębiając zjawisko traumy historycznej i odnosząc się do zjawisk przemocy czy segregacji. Ukończył rzeźbę w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego (tzw. Kowalni) na Warszawskiej ASP.

Prezentował swoje prace w tak prestiżowych miejscach jak, Kunsthalle w Bazylei, czy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) – w październiku 2009r. miał tam premierę film artysty „Plener rzeźbiarski - Świecie 2009", do którego materiał filmowy artysta zebrał podczas pleneru rzeźbiarskiego organizowanego w ramach „Przebudzenia”.

W 2010r. Żmijewski otrzymał prestiżową nagrodę Ordway przyznawaną wspólnie przez New Museum w Nowym Jorku oraz organizację Creative Link for the Arts. W 2012r. kurator 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej.

Przeczytaj o udziale Artura Żmijewskiego w „Przebudzeniu-Reaktywacji” w Świeciu, w 2009r.

pr03-10-52.jpg

Karina Dzieweczyńska, Artur Żmijewski w Świeciu, w czasie wolnym

podczas realizacji pleneru rzeźbiarskiego, fot. Marcin Saldat